• Home
  • The 6th annual CLT workshop

The 6th annual CLT workshop

EVENT

The sixth annual workshop for CLT members will take place at Nääs Fabriker, Tollered, 20-22 October. The workshop comprises of presentations of new projects, new post-doctoral researchers, new PhD students, and a series of talks given by invited speakers. The afternoons are devoted to poster and demonstration sessions presented by CLT members.

We will leave by bus from Carlandersplatsen/Lundgrensgatan (map) at 11.00 on Tuesday, and expect to be back in Gothenburg by 14.00 on Thursday.

Below you find a preliminary workshop programme and the abstracts of the talks. If you have any questions please contact Dana Dannélls.

Programme

Tuesday, 20 October
11.00–11.30Travel
11.30–12.30Lunch
12.30–12.45Welcome
12.45–13.30Magnus Sahlgren: The Gavagai Living Lexicon
13.30–14.00Shalom Lappin: Competence, Performance, and Probability
14.00–14.15Lars Borin: South Asia as a linguistic area? Exploring big-data methods in areal and genetic linguistics
14.15–14.30 Dimitrios Kokkinakis: Linguistic and extra-linguistic parameters for early detection of cognitive impairment
14.30–14.45 Peter Ljunglöf: MUSTE: Multimodal semantic text editing
14.45–15.15 Coffee break + check-in
15.15–15.45Stergios Chatzikyriakidis: Modern Type Theoretical semantics: Reasoning using proof-assistants (slides)
15.45–16.15 New PhD students presentations: Yuri Bizzoni, Mehdi Ghanimifard, Herbert Lange (slides)
16.15–16.30 Poster presentations 1, one minute madness
16.30–18.30Poster session 1
 
19.30 Dinner
 
Wednesday, 21 October
07.00–09.00Breakfast
09.00–09.45Lilja Øvrelid: The role of pre-processing for syntactic annotation: lessons from the creation of the Norwegian Dependency Treebank
09.45–10.30Torsten Zesch: Predicting the Difficulty of Language Proficiency Tests
10.30–11.00Coffee break
11.00–11.30 Beáta Megyesi: Automatic Decoding of Historical Manuscripts
11.30–12.00 Wolmet Barendregt: EMOTE: Embodied-perceptive tutors for empathy-based learning
12.00–13.00Lunch
13.00–15.00 <Time for meetings>
15.00–15.30 Coffee break
15.30–16.15Chris Biemann: Adaptive Natural Language Processing
16.15–16.30Poster presentations 2, one minute madness
16.30–18.30Poster session 2
 
19.30Dinner
 
Thursday, 22 October
07.00–09.00Breakfast
09.00–09.30 Nicoletta Calzolari: An Excursus through Policy Issues – at the Crossroads of Data, Knowledge and Infrastructure
09.30–10.00Kimmo Koskenniemi: Alignment of Word Forms
10.00–10.30 Aarne Ranta: Data-Driven Documentation
10.30–11.00 Coffee break + check-out
11.00–11.45Marco Büchler: Big Humanities Data: Recommender Systems and Natural Language Processing in the Digital Humanities
11.45–12.30Wrap-up
12.30–13.30Lunch
13.30–14.00Travel

Poster session 1

  1. Krasimir Angelov "SemanticGraph: Work in Progress for a Multilingual Database"
  2. Malin Ahlberg "New features in Karp" (slide)
  3. Ellen Breitholtz and Christine Howes "Within reason: Categorising enthymematic reasoning in the balloon task" (slide)
  4. Sandra Derbring, Mats Lundälv and Katarina Mühlenbock "Developing communication support for elderly people with cognitive impairments in the IN LIFE project" (slide)
  5. Grégoire Détrez "Learning Smart Paradigms"
  6. Simon Dobnik and Chris Howes "Changing perspective: Local alignment of reference frames in dialogue" (slide)
  7. Devdatt Dubhashi "How words change meaning over time"
  8. Markus Forsberg "Content profiling" (slide)
  9. Karin Friberg Heppin "Introducing Swedish FrameNet++ The Book" (slide)
  10. Prasanth Kolachina "From GF RGL to Universal Dependencies" (slide)
  11. Staffan Larsson "Radiomatic – talk to the radio" (slide)
  12. Leif-Jöran Olsson "Bringing users to your resources – federated content search within the CLARIN-ERIC context" (slide)
  13. Taraka K. Rama "Cognate identification using gap-weighted subsequences"
  14. Johan Roxendal "New features in the Korp toolchain"
  15. Anne Schumacher "New features in the Annotation lab"

Poster session 2

  1. Yvonne Adesam "Something Old, Something New: Current Språkbanken Treebank Projects"
  2. Dana Dannélls and Normunds Grūzītis "Formalising the wedish Constructicon in GF" (slide)
  3. Richard Johansson "Combining relational and distributional knowledge for word sense disambiguation"
  4. Sofie Johansson Kokkinakis and Katarina Mühlenbock et al. "A multivariate model for classifying texts' readability" (slide)
  5. Christine Howes et al. "Ideas in Dialogue: The Effects of Interaction on Creative Problem Solving" (slide)
  6. Dimitrios Kokkinakis "Detection of Biblical quotes in Swedish 19th century fiction using sequence alignment" (slide)
  7. Mikael Kågebäck "Neural context embeddings for automatic discovery of word senses" (slide)
  8. Torbjörn Lager "SWISH Demo"
  9. Herbert Lange "Implementation of a Latin grammar in GF" (slide)
  10. Inari Listenmaa "Analysing Constraint Grammar with SAT" (slide)
  11. Peter Ljunglöf "MUSTE: Multimodal semantic text editing"
  12. Luis Nieto "A simple and efficient method to generate word sense representations" (slide)
  13. Olof Mogren "Automatic multi-document summarization"
  14. Ildikó Pilán "Connect the dots: a Linked Data project for matching SALDO and Dbnary senses through WordNet" (slide)
  15. Elena Volodina "Lexin-Saldo Word Sense Alignment or something like that" (slide)

Date: 2015-10-20 11:00 - 2015-10-22 14:00

Location: Nääs Fabriker Hotell & Restaurang

Permalink

add to Outlook/iCal

To the top

Page updated: 2015-10-20 10:14

Send as email
Print page
Show as pdf

X
Loading